ASPEKTŲ ORBISAI

Kalbant apie aspektus tarp planetų ar kitų horoskopo taškų, dar būtina paminėti tokią sąvoką, kaip orbisas (lot. „veikimo sfera”). Tai sfera,  kampinis atstumas nuo tikslios apekto reikšmės, kurio ribose išlieka jaučiamas aspekto poveikis.  Kalbant apie konkretų aspektą konkrečiame horoskope orbisu laikomas konkretus nukrypimas nuo tikslaus aspekto.

 Vieningos nuomonės dėl orbisų tarp astrologų nėra, šis klausimas vienas iš labiausiai nevienareikšmiškų Vakarų astrologijoje.

Gali skirtis orbisai gimimo ir chorarinėje astrologijoje, skirtinguose prognozavimo metoduose.

Paprastai manoma, kad kuo mažesnis aspekto nukrypimas nuo tikslios reikšmės, tuo stipriau veikia šis aspektas.

Šiuolaikinėje astrologijoje paprastai naudojami orbisai iki 8°,  o kartais iki 10 laipsnių . Visų pirma orbisas priklauso ir nuo to, kokios planetos dalyvauja aspekte-šviesuliai, planetos pagal greitį, bei koks tai aspektas (susijungimo-plačiausias orbisas, opozicija, trinas, kvadratas, sekstilis). Kiti atsižvelgia ir į daugiau faktorių-pvz., artėjančio (sueinančio) aspekto orbisas platesnis nei tolstančio. Kai kurie dar atsižvelgia pvz., į planetos padėtį Zodiako ženkle, jei planeta valdomame ženkle ar egzaltacijoje, suteikiamas platesnis orbisas ar, kitų nuomone, planeta kampiniame būste turi platesnį orbisą nei krentančiame būste.

Kalbant istoriškai, pagal viduramžių tradicinę astrologiją (Biruni) planetos turi tokius orbisus: Saulė – 15°, Mėnulis-12°, Merkurijus ir Venera – 7°, Marsas – 8°, Jupiteris ir Saturnas – 9°. Orbisas buvo lygus planetų orbisų aritmetiniam vidurkiui; pvz., Saulės ir Mėnulio orbisas lygus (15+12):2 = 13.5°.

Taikant orbisus kyla įvairių nevienareikšmiškų klausimų, pvz., kadangi skirtingų planetų  orbisai skiriasi, kurios planetos, dalyvaujančios aspekte, orbisus taikyti, ar didesnį, ar mažesnį, ar aritmetiį vidurkį.

Taigi kaip minėta nėra vieningos nuomonės, kokie orbisai taikomi planetų aspektams, kiekvienas astrologas pats nusprendžia, kokius orbisus taikyti vieniems ar kitiems aspektams.

Kaip rekomenduojami pateikiami pvz., tokie orbisai (nors aš taikyčiau dar kažkiek siauresnius):

Similar Posts